top of page

Sesja noworodkowa w domu | PORADNIK

Zaktualizowano: 9 lutSESJA NOWORODKOWA W DOMU. JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ I CO NALEŻY WIEDZIEĆ.


Sesje noworodkowe to szczególny rodzaj zdjęć. Ja zdecydowanie preferuję te naturalne, niewymuszone kadry, na których widać Waszą bliskość, radość, spontaniczne gesty i emocje. A kiedy uda nam się złapać ten pierwszy, jeszcze nieświadomy uśmiech malucha, to jest dopiero radość!

Na sesjach noworodkowych najważniejszy dla mnie jest ten mały człowiek i to jemu podporządkowujemy cały przebieg sesji. Jest kilka aspektów, na które warto zwrócić uwagę, przygotowując się do sesji, by całość przebiegła płynnie i w luźnej atmosferze. Poniżej odpowiem na najczęściej pojawiające się pytania odnośnie sesji z noworodkiem oraz zdradzę Wam kilka praktycznych wskazówek jak się do niej najlepiej przygotować, by ten wspólny czas miło spędzić i dobrze wykorzystać.KIEDY WYKONAĆ SESJĘ NOWORODKOWĄ?


Przyjmuje się, że sesje noworodkowe wykonujemy do 2-3 tygodnia życia dziecka, ale czy zawsze? Powyższa zasada dotyczy głownie sesji w studio, gdzie pozycjonujemy maluszka. Ja specjalizuję się w sesjach noworodkowych lifestyle, gdzie od wyszukanej pozy ważniejsza jest dla mnie naturalność, codzienność i Wasze emocje. W przypadku tego typu sesji nie ma ograniczeń wiekowych. Dlaczego jednak na sesję noworodkową warto umówić się jak najszybciej po narodzinach? Po pierwsze, to są te najważniejsze i najbardziej emocjonujące dla Was dni. Dziecko zmienia się właściwie z dnia na dzień, a takie momenty po prostu TRZEBA uwieczniać, bo nikt tych chwil Wam nie wróci. W tych pierwszych tygodniach maluch najwięcej śpi, jest najspokojniejszy i pozwala sobą w największym stopniu modelować. To tyle w teorii, praktyka robi swoje i oczywiście zdarzają się sesje, na których noworodek ani myśli o tym, by spać. Bądź co bądź noworodkiem nie jest się wiecznie, więc jeśli zależy Ci na uchwyceniu tych pierwszych chwil maluszka, warto zadbać o to, by sesja odbyła się maksymalnie w pierwszym miesiącu życia.
JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ DO SESJI NOWORODKOWEJ?


Kluczem do udanej sesji jest wyspany, najedzony i pogodny maluch. Na te trzy aspekty zawsze zwracam Wam uwagę i umawiamy się na sesję w takich godzinach, by jak najlepiej dostosować się do Waszego rytmu życia. Zwykle są to godziny poranne lub maksymalnie około południowe z uwagi na największą ilość światła wpadającego w tym czasie do domu. Oczywiście wiem, że u noworodka ciężko mówić o wyspaniu i najedzeniu, bo to właśnie te dwie czynności zajmują mu przecież całe dnie. Okres noworodkowy, to tak naprawdę czas, kiedy dopiero ten rytm dobowy sobie ustalacie i regulujecie, jednak ważne jest to, by przed sesją zadbać o zaspokojenie podstawowych potrzeb dziecka: karmienie, przewijanie, sen. Również podczas sesji, jeśli będzie taka potrzeba, robimy przerwy.


NIE BÓJ SIĘ PŁACZU MALUCHA.


To normalne, że noworodek płacze i absolutnie nie martw się tym, że część sesji spędzimy na jego uspokajaniu. Tak się zdarza. Taka natura maluszków. Zresztą te zdjęcia małych krzykaczów też są ważne i bardzo często słyszę od rodziców, że takie zdjęcia też chcą - by po latach pokazywać je swoim dużym już pociechom ;)


O CO JESZCZE ZADBAĆ PRZED SESJĄ?


Zaparzcie sobie dobrej herbaty/kawy, włączcie spokojną muzykę (lub po prostu przygotujcie misia szumisia), odetchnijcie głęboko i nastawcie się na fajnie spędzony czas.
CO UBRAĆ NA SESJĘ DOMOWĄ?

Zdecydowanie warto zadbać o odpowiedni wybór strojów. Dla mnie na każdej sesji najważniejsze jest to, byście czuli się dobrze, komfortowo i wyjątkowo (i nie mam tu na myśli zbytniej elegancji, to na domowych sesjach lifestylowych nie wygląda dobrze). Zadbaj o to, by Wasze stroje współgrały ze sobą kolorystycznie. Zdecyduj się na podobną paletę odcieni, niech to będą np. 2-3 pasujące do siebie kolory. Unikaj krzykliwych kolorów oraz t-shirtów z dużym logo i nadrukami. Jakie kolory sprawdzają się na sesji domowej? Zdecydowanie polecam jasne kolory, biel, ciepłe barwy (musztardowy, karmelowy, ciepły żółty, oliwkowy, ciemna zieleń) i pastele.
JAK PRZEBIEGA SESJA NOWORODKOWA?


Na sesje noworodkowe umawiam się zawsze w Waszym domu. Jest to przestrzeń dla malucha już znana, w której czuje się bezpiecznie. Bardzo lubię fotografować Was w tych przytulnych i po prostu waszych czterech ścianach, gdzie każdy detal i drobiazg oddaje Wasz charakter, indywidualizm i styl.

Na pytanie jak przebiega sesja, najchętniej odpowiedziałabym, że w luźnej i przyjaznej atmosferze. Trochę się przytulacie, dużo śmiejecie, rozsiadacie się wygodnie na kanapie, całujecie te malutkie stópeczki Waszego dzieciątka, rozmawiamy sobie, czasem szeptamy, no czasem zdarzają się przerwy na płacz - tuta jesteśmy wyrozumiali i po prostu dużo tulimy. Toczy się życie, a ja te wszystkie fajne momenty dla Was uwieczniam na zdjęciach.

Pierwsze kadry zazwyczaj padają, gdy siedzicie wygodnie na kanapie lub w fotelu, a czasem po prostu obejmujecie ten cały Wasz świat w ramionach. Od tego nieśmiało zaczynamy, a potem już jest z górki i nie wiadomo nawet kiedy mija nam godzina - tyle właśnie mniej więcej trwa taka sesja.

KIEDY UMÓWIĆ SIĘ NA SESJĘ NOWORODKOWĄ?


Zwykle na konkretny termin sesji umawiamy się z 2-3 tygodniowym wyprzedzeniem, jednak o termin na sesję noworodkową możecie pytać, będąc już w końcówce ciąży.

Chętnie spotkam się z Wami w Krakowie i Katowicach lub dojadę do ich najbliższych okolic.


To jak, pozwolisz mi opowiedzieć Waszą historię?

Zapraszam Cię do działu GALERIA, gdzie zobaczysz więcej reportaży z sesji noworodkowych. Jeśli marzy Ci się taka sesja, NAPISZ DO MNIE lub zajrzyj do działu OFERTA. Chętnie się z Wami spotkam! Pamiętaj również, że możesz wykupić u mnie sesję w formie vouchera ważnego pół roku. To znakomity prezent dla najbliższych.コメント


bottom of page