Sesja noworodkowa w domu - jak się przygotować i co należy wiedzieć.

Aktualizacja: 6 dni temuSESJA NOWORODKOWA W DOMU.


Sesje noworodkowe to szczególny rodzaj zdjęć. Ja zdecydowanie preferuję te naturalne, niewymuszone kadry, na których widać Waszą bliskość, radość, spontaniczne gesty i emocje. A kiedy uda nam się złapać ten pierwszy, jeszcze nieświadomy uśmiech malucha, to jest dopiero radość!

Na sesjach noworodkowych najważniejszy dla mnie jest ten mały człowiek i to jemu podporządkowujemy cały przebieg sesji. Jest kilka aspektów, na które warto zwrócić uwagę, przygotowując się do sesji, by całość przebiegła płynnie i w luźnej atmosferze. Poniżej odpowiem na najczęściej pojawiające się pytania odnośnie sesji z noworodkiem oraz zdradzę Wam kilka praktycznych wskazówek jak się do niej najlepiej przygotować, by ten wspólny czas miło spędzić i dobrze wykorzystać.


KIEDY NAJLEPIEJ WYKONAĆ SESJĘ NOWORODKOWĄ?

Przyjmuje się, że sesje noworodkowe wykonujemy do 2-3 tygodnia życia dziecka. Dotyczy to głównie sesji stylizowanych, ja zaś specjalizuję się w sesjach lifestyle, gdzie od wyszukanej pozy ważniejsza jest dla nie naturalność, codzienność i Wasze emocje. Dlaczego na sesję noworodkową należy umówić się jak najszybciej po narodzinach? W tych pierwszych tygodniach maluch po prostu najwięcej śpi, jest najspokojniejszy i pozwala sobą w większym stopniu modelować. To tyle w teorii, praktyka robi swoje i zdarzały mi się sesje, na których noworodek ani myślał o tym, by spać. Bądź co bądź noworodkiem nie jest się wiecznie, więc jeśli zależy Wam na uchwyceniu tych pierwszych chwil maluszka, warto zadbać o to, by sesja odbyła się maksymalnie w pierwszym miesiącu życia.JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ DO SESJI NOWORODKOWEJ?

Kluczem do udanej sesji noworodkowej jest wyspany, najedzony i pogodny maluch. Na te trzy aspekty zawsze zwracam uwagę rodzicom i umawiam się na sesję w takich godzinach, by jak najlepiej dostosować się do rytmu życia dziecka. Okres noworodkowy, to tak naprawdę czas, kiedy dopiero ten rytm dobowy sobie ustalacie i regulujecie, jednak ważne jest to, by przed sesją zadbać o zaspokojenie podstawowych potrzeb dziecka: karmienie, przewijanie, sen.

Również podczas sesji, jeśli będzie taka potrzeba, robimy oczywiście przerwy.

O co jeszcze zadbać przed sesją?

Zaparzcie sobie dobrej herbaty/kawy, włączcie spokojną muzykę (lub po prostu przygotujcie misia szumisia), odetchnijcie głęboko i nastawcie się na fajnie spędzony czas.

Warto też zadbać o odpowiedni wybór strojów. Zawsze powtarzam, że dla mnie na każdej sesji najważniejsze jest to, byście czuli się dobrze, komfortowo i wyjątkowo (i nie mam tu na myśli zbytniej elegancji, to na domowych sesjach lifestylowych nie wygląda dobrze). Zadbajcie o to, by Wasze stroje współgrały ze sobą kolorystycznie. Zdecydujcie się na podobną paletę odcieni, niech to będą np. 2-3 pasujące do siebie kolory. Raczej unikajcie krzykliwych kolorów oraz t-shirtów z dużym logo i nadrukami, zdecydowanie bardziej polecam ciepłe barwy i pastele.


JAK PRZEBIEGA SESJA NOWORODKOWA?

Na sesje noworodkowe umawiam się zawsze w Waszym domu. Jest to przestrzeń dla malucha już znana, w której czuje się bezpiecznie. Bardzo lubię fotografować Was w tych przytulnych i po prostu waszych czterech ścianach, gdzie każdy detal i drobiazg oddaje Wasz charakter, indywidualizm i styl.

Na pytanie jak przebiega sesja, najchętniej odpowiedziałabym, że w luźnej i przyjaznej atmosferze. Trochę się przytulacie, dużo śmiejecie, rozsiadacie się wygodnie na kanapie, całujecie te malutkie stópeczki Waszego dzieciątka, rozmawiamy sobie, czasem szeptamy, no czasem zdarzają się przerwy na płacz - tuta jesteśmy wyrozumiali i po prostu dużo tulimy. Po prostu toczy się życie, a ja te wszystkie fajne momenty dla Was uwieczniam na zdjęciach.

Pierwsze kadry zazwyczaj padają, gdy siedzicie wygodnie na kanapie lub w fotelu, a czasem po prostu obejmujecie ten cały Wasz świat w ramionach. Od tego nieśmiało zaczynamy, a potem już jest z górki i nie wiadomo nawet kiedy mija nam godzina - tyle właśnie mniej więcej trwa taka sesja.
KIEDY UMÓWIĆ SIĘ NA SESJĘ NOWORODKOWĄ?

Zwykle na konkretną datę sesji umawiam się z 2-3 tygodniowym wyprzedzeniem, jednak o termin na sesję noworodkową możecie pytać, będąc już w końcówce ciąży.

Chętnie spotkam się z Wami w Krakowie i Katowicach lub dojadę do ich najbliższych okolic.


To jak, pozwolisz mi opowiedzieć Waszą historię?

Zapraszam Cię do działu RODZINA, gdzie zobaczysz więcej reportaży z sesji noworodkowych. Jeśli marzy Ci się taka sesja, SKONTAKTUJ SIĘ ze mną lub zajrzyj do działu OFERTA. Chętnie się z Wami spotkam! Pamiętaj również, że możesz wykupić u mnie sesję w formie vouchera ważnego rok. To znakomity prezent dla najbliższych.


  • Vimeo - Anna Więcławska Fotografia
  • Facebook - Anna Więcławska Fotografia
  • Instagram - Anna Więcławska Fotografia

Copyright 2021 Anna Więcławska Fotografia | Kraków